29 września 2019 20:39 | Aktualności

Wernisaż „Sztetl. Zaginione w czasie”.

14 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wernisażu akwarel Bartłomieja Michałowskiego i głośnym czytaniu literatury pięknej z wątkami żydowskimi w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”.

Wernisażowi „Sztetl. Zaginione w czasie” towarzyszyło głośne czytanie fragmentów literatury pięknej, przypominających świat sztetli i środowisko polskich Żydów. Zaproszenie do lektury przyjęli: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk („Pan Tadeusz”), prof. dr hab. Jacek Semaniak rektor UJK („Lalka”), prof. dr hab. Adam Massalski („Faraon”), Janusz Knap – Prezes Polskiego Radia Kielce („Sztukmistrz z Lublina”), ks. Michał Kacprzyk – parafia Chmielnik („Pan Tadeusz”), Ewa Kołomańska – szefowa Muzeum Martyrologii Wsi Polskich („Austeria”), red. Ewa Okońska („Chłopi”), red. Jerzy Daniel („Ziemia obiecana”), Robert Frey ("Noce i dnie"), Tomasz Biernacki – gm. Chmielnik („Chłopi”), Tadeusz Sikora – Kierownik Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Lalka”), reżyser Mariusz Malec („Sklepy cynamonowe”).

Zadaniem uczestników wernisażu było odgadnięcie, jaki to utwór i kto go napisał, z czym bardzo dobrze poradzili sobie m.in. uczniowie naszej szkoły. Szczególne brawa dla Gabrysi, Filipa, Blanki, Amelki i Nikoli, którzy wykazali się znajomością literatury czytanej przez znane osoby.

Udział w wydarzeniu uczy młodzież tolerancji i poszanowania dla odmienności kulturowej i religijnej, pomaga obalać stereotypy i uprzedzenia.