18 czerwca 2019 14:29 | Aktualności

Zawody finałowe XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolna Polskę”.

W dniach 06-08.06.2019 r. w Warszawie, odbyły się zawody finałowe XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolna Polskę”. W tegorocznej edycji wzięło udział około 14 tys. uczniów z całej Polski. Wojewódzkie komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu centralnego łącznie 40 uczestników w kategorii szkół podstawowych. Województwo świętokrzyskie reprezentowała uczennica naszej szkoły – Oliwia Koźmińska, otrzymując tytuł laureatki konkursu. Uczniowie w ciągu dwóch dni zmierzyli się w następujących blokach tematycznych: eksponat muzealny, geografia militarna, broń i barwa, historia oręża polskiego w sztuce, zabytki i obiekty historyczne. Podczas sobotniej gali finałowej Maciej Kopeć – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej, Paweł Hut – Dyrektor Departamentu
Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Doradca Marszałka Sejmu wraz z Aurelią Michałowską – Mazowieckim Kuratorem Oświaty wręczyli uczniom puchary, nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz zestawy książek historycznych.  Galę finałową uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.