05 lipca 2017 19:47 | Aktualności

Tadeusz Kościuszko niedościgniony wzór patriotyzmu

Od lat Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku włącza się w obchody czerwcowych gminnych uroczystości związanych z Dniami Kultur. W niedzielę 18 czerwca chmielnicki rynek zapełnił się gośćmi, pragnącymi przeżyć coś wyjątkowego. Jednym z punktów tej imprezy był występ uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w barwnym, patriotycznym spektaklu pt. „Tadeusz Kościuszko niedościgniony wzór patriotyzmu”.

Czyniąc Kościuszkę  bohaterem spektaklu, uczczono 200. rocznicę śmierci tego wielkiego Polaka  oraz włączono się w obchody roku, którego jednym z patronów jest Tadeusz Kościuszko. Przedstawienie  poruszyło ważne wątki powstania kościuszkowskiego,  rozgrywającego się równieżna Kielecczyźnie, w które  zostały wplecione elementy lokalnej historii, związanej ze słynnymi chmielnickimi jarmarkami i z postacią ówczesnego dziedzica ziem chmielnickich, Józefa Chłapowskiego.

To przygotowane z wielkim rozmachem przedstawienie było wyjątkową lekcją patriotyzmu i okazją do zaprezentowania aktorskich talentów ponadtrzydziestoosobowejgrupy uczniów.

Oto oni:

Tadeusz Kościuszko: Jakub Długosz,

handlarze: Maja Pawłowska, Aleksandra Mrozicka, PawełPasternak ,Julia Molisak,Krzysztof Gołębiowski,

chmielniczanie: Wiktoria Gajek, Roksana Szyszka, Amelia Kalita, Natalia Grochowina, Szymon Ozóg,

dziedzic ziem chmielnickich: Piotr Gubała,

Cyganka: Patrycja Krawczyk,

Laura: Maria Ciopińska,

Filon: Kacper Grzebalski,

goniec: Maria Wójcik,

kosynierzy: Adrian Iskra, Szymon Majewski, Mikołaj Pabis, Łukasz Fryt, Piotr Gromiec, Mateusz Łysak, Antoni Furman,Szymon Bartocha,Mikołaj Jasiński, Jakub Srokosz,

chór: Maja Piwońska, Filip Dziewięcki, Marianna Szczepska, Emilia Zychowicz, Oliwia Wieczorek, Zuzanna Musiał, Magdalena Krysińska, Klara Bielecka, Aleksandra Bielecka.

Spektakl przygotowali:

scenariusz i reżyseria: Danuta Dajek,

kostiumy: Renata Łukawska,

opracowanie muzyczne: Sławomir Grabka,

rekwizyty: Katarzyna Furman.

Twórcy przedstawienia serdecznie dziękują państwu Małgorzacie Krysińskiej, Arturowi Sekule, Markowi Dominikiewiczowioraz rodzicom uczniów za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Tadeusz Kościuszko niedościgniony wzór patriotyzmu